3 години ТАНГРА МЕГА РОК - равносметка! Радиото нахлу и в 'Про-рок'
22 Март 2009Единственото музикално списание в България публикува в новия си брой задълбочено интервю с Васил Върбанов - съ-основател на първото рок радио в България.
В разговора, проведен по повод 3-тия рожден ден на ТМР, се получава нещо, като равносметка на постигнатото и пропуснатото, за радио бизнеса в България, концертния живот у нас и т.н. (виж избрани моменти най-долу).
В новия брой 56 на 'ПРО-РОК' (на корицата са MASTODON) ще намерите и интервюта и текстове за Queensryche, Cannibal Corpse, In Flames, ABSU, My Dying Bride, Pain, Samael, Criminal, Sabaton, Static X и много други.
- Концертни репортажи: Lordi и Soulfly;
- Бащите на Рока: FAITH NO MORE;
- На прицел: 10-ТЕ НАЙ-УСПЕШНИ КИНОДОКУМЕНТА ЗА ЕКСТРЕМНА МУЗИКА;
- Скенер: QUEENSRYCHE;
- БГ Рок: THE REVENGE PROJECT;
- Историята на една обложка: QUEEN-QUEEN II;
- Историята на един класически албум: CELTIC FROST- 'Into The Pandemonium';
- Плакати: HAMMERFALL и LACUNA COIL (Ах тази Кристина, оох).
Васил Върбанов - 'Про-Рок', брой 56, 21.03.2009 (откъси).
Едно интервю на Найден Колчев
ПОКРИВА ЛИ СЕ СЕГА СЪСТОЯНИЕТО НА РАДИОТО С ПРЕДСТАВАТА ТИ ЗА НЕГО, КОГАТО ГО СТАРТИРА?
Мисля, че да! Най-приятното е, че ние всъщност сме едно ядро от много стари приятели, които сме такива от повече от 10 години – от времената на ефирното рок радио Тангра.
Иначе, в интерес на истината, очаквах днес да има повече интернет радиостанции, отколкото всъщност има. Ако си спомняте, тогава – през март 2006-та, да се говори за рок радио в България беше едва ли не лудост. Ние не просто възобновихме идеята Тангра, но и пропагандирахме истината – а именно, че хората, които слушат рок в България са тези, които са интересни – дори и от рекламна гледна точка.
На корпоративните играчи в радио бизнеса им трябваха цели 6 месеца, за да проумеят това, което казвам в интервютата по повод старта на Тангра Мега Рок и да се престрашат да тръгнат и те в РОК посока.
Сега вече има 4-5 ефирни радиостанции, които се рекламират, като “рок-радио № 1”...”рок станцията на нацията” и така нататък. Но пък сега, като има толкова РОК в ефира, така или иначе всички печелим.
Когато направихме ре-старт на Тангра, просто нямаше рок радио! Ние искахме да има – огледахме се, видяхме, че няма кой да го направи и се наложи отново да го правим ние.
КОИ СА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ТРУДНОСТИ, КОИТО СРЕЩНА ЗА ТОЗИ ПЕРИОД? А НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ВЪРХОВЕ, КОИТО ИЗКАЧИ?
Да си тотално независим не е лесно никъде по света. Не е лесно и в България. Най-големите ни проблеми в самото началото бяха от техническо естество. В София постоянно спира токът и такива неща. Сега сме опасали цялото си оптично трасе с ups-и и дори генератори. И абсолютно се гордеем с качеството на звука ни. Адски е добър!
Не обичаме много да се движим по отъпкани пътеки. Педпочитаме да рискуваме в нови територии. Затова и не правим концерти на Deep Purple или Scorpions. Повече ни влече музиката с пънк отношение – затова и повечето концерти, които правим са в тази посока – Toy Dolls, Exploited, Ministry, Хиподил, Ministry – дори и Benediction са по-скоро пънк група.
КАКВИ СА ОСНОВНИТЕ РАЗЛИКИ В ТОВА ДА ПРАВИШ ЕФИРНО И ИНТЕРНЕТ РАДИО?
Разликите стават все по-малко. Защото вече почти няма чисто ефирни радиа или само интернет радиостанции. И все пак, в интернет формата имаш по-малко ограничения, наложени и насаждани, като така нарчените ‘златни правила’ на радиото. Но те останаха в миналия век. И ми е странен консерватизмът, с който повечето ефирни радиостанции у нас продължават да действат. Интересното е, че повечето от тях ползват “западни консултанти”, които обаче май ги консултират как да бъдат успешни радиостанции по правилата от края на 90-те години. Но така или иначе това си е тяхна работа.
Да кажем, че интернет радиото ти дава по-голяма възможност да бъдеш себе си. И ти дава възможност да излъчваш песни, като ‘Всички ченгета са копелета’ на Кокоша глава. Но практически, би трябвало разликите да изчезват все повече. Факт е, че на този етап – единственият недостатък на радиото, което се предава по интернет, е че е недостъпно в колите за широкия кръг хора. Честно казано, очаквах нещата в България да се развият малко по-бързо на това технологично ниво, но така или иначе е ясно, че с всеки ден се приближаваме, а не отдалечаваме от този момент. Ние не бързаме за никъде!
МНОГО РАДИОСТАНЦИИ ОСВЕН ЕФИРНО ИЗЛЪЧВАТ И ПО ИНТЕРНЕТ. ТЕ НЕ СА ЛИ ПРЯКА ЗАПЛАХА ЗА ВАС, ЗАЩОТО НАПРИМЕР БИДЕЙКИ ЕФИРНИ РАЗПОЛАГАТ С ПО-ГОЛЯМ РЕСУРС?
Предполагам, че намеквате за финансовия ресурс. Те го има не защото са ефирни, а защото са корпоративини. Нашият ресурс обаче е друг... факт е, че от популярните ефирни радиостанции търсят моите хора всеки ден, а не аз техните. Опитват се да ги прилапат, да ги изкусят.
В Тангра Мега Рок са събрани, най-най добрите и ценни хора за рок радио излъчване. Няма отново да изреждам имената им, защото предполагам всеки ги познава. Заплахата за нас не идва от това. Пък и никой не може да ни отнеме едно нещо – при всички случаи – и преди и сега – може да има още 200 рок радиа в БГ, на принципа на McDonalds. Но Тангра и преди и сега си остава ПЪРВОТО рок радио в България.
ОРГАНИЗИРАТЕ И КОНЦЕРТИ. KULTUR SHOCK ИЛИ AMORPHIS? КОЙ КОНЦЕРТ БЕ ПО-ПЕЧЕЛИВШ? Това са две съвсем различни неща – AMORPHIS бяха една от 3-те основни групи на цял фестивал, който наистина излезе финансов неуспех. KULTUR SHOCK e съвсем друга история. Възприемам успеха им, като много лично постижение.
Май беше 1999-та или 2000-та, когато Валери Кьосовски си дойде от Щатите за един месец, за да правим промоция на групата. Тогава го хванах за ръка и го набутах да говори за Kultur Shock, къде ли не – всякакви радиостанции, вестици и вестничета, списании и телевизии. Не ме вълнуваше само качеството, интересувах се най-вече количеството. Заведох го дори при каката в ‘Мело ТВ мания’.
В един момент навсякъде се говореше, за ‘нашето момче – пробило в Америка!’ А дори нямахме още никакво видео на Kultur Shock. Но така постепенно – стъпка по стъпка, хората чуха ‘Мастика’ по радиото (тогава Рок Радио Тангра), после започнаха да си свалят – мълвата се понесе ...и така – ето го феноменът.
ПОМАГА ЛИ ВИ ПРОМОУТЪРСКАТА ДЕЙНОСТ ЗА ФИНАНСИРАНЕТО НА РАДИОТО ИЛИ ТО УСПЯВА ДА СЕ ИЗДЪРЖА БЕЗ ТАКИВА СТРАНИЧНИ ДЕЙНОСТИ?
В момента в България вече действат около 15 фирми, които организират рок, пънк и така нататък концерти. С огромната част от тях ние работим чудесно, още повече че те са и наши клиенти, в случаите, в които рекламираме техните концерти. С някои от фирмите сме дори приятели. Ние не се борим с тях и никога няма. Ние сме си радио!
Миналатна година, един известен европейски концертен агент се опита да ни накара да се надцакваме за концерта на Kreator, който се състоя сега през февруари. Ние любезно му отговорихме, че както знаем, Гани и Most Of Evil вече са в контакт с тях за това шоу и имат предимство, защото вече бяха направили опит за Kreator за един концерт, който пропадна не по тяхна вина. “Така че драги ми господине, ние не удряме под кръста” - беше нашият отговор.
Картина от един сън: Върбанов надъхва 'Отрядите на смъртта' на радиото.
КАК МИСЛИШ, ДАЛИ БЪДЕЩЕТО Е В СТРОГОТО ПРОФИЛИРАНЕ? В ЕДНА СИМБИОЗА - ПРОФИЛИРАНО РАДИО С МАНИАШКИ РЕДАКТОРИ ПЛЮС ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВЕРНИ СЛУШАТЕЛИ?
Според мен ерата на профилирането премина.... Прекалено форматираното радио остава в края на 90-те. Поне за типа слушатели, които нас ни интересуват. Ние имаме много високо мнение за нашата аудитория. Вече знаем, че една сериозна част от хората, който ни слушат са еднакво наясно и с класическия саунд на Zeppelin и Hendrix, през истинския хеви метъл на Manowar, американския първичен ъндърграунд на The Cramps, енергията на Black Stone Cherry и Airbourne, артистизма на Marillion и Porcupine Tree - до най-горещите Slipknot. Ние съзнателно търсим тази еклектика и мисля, че успяваме да намерим баланса между всичко това. И си имаме симбиоза.
КАКВИ СА ТВОИТЕ НАБЛЮДЕНИЯ – КАК СЕ ПРОМЕНИ МУЗИКАЛНИЯ ВКУС НА БЪЛГАРИНА ПРЕЗ ГОДИНИТЕ?
Нещата слабо и много бавно се променят. Deep Purple обаче винаги ще е много добре! Това че напоследък в България се правят много концерти, не означава че вкусовете се развиват. Един от най-яките концерти, който ние сме правили беше миналата пролет. Стийв Албини е една от НАЙ-влиятелните фигури в американската инди сцена – не само като продуцент на Nirvana и така нататък, но и като музикант.
Тук, той събра на концерта на групата си Shellac общо 85 души. 10 от които бяха маниаци дошли специално от Гърция. Ние естествено бяхме подготвени и бяхме ангажирали клуб за 150 – 200 души. За сравнение, на концерта в Хърватска, само 3 дни след това Shellac събраха близо 600 души. Тук все още малко ни липсва този усет и традиции към тази по-алтернативно оцветена сцена. За сравнение - в страните от бивша Югославия, която не бе изобщо така затворена, като нас, си позволяват да правят концерти на D.R.I. или на много по-скъпи артисти, като Iggy Pop. В Румъния правят Manic Street Preachers.
Коко Стойнов и Уоти в радиото - Фрий биър фор еври ПОНК
Ние засега сме доста по-стеснени, като концертен живот, но това е и една от нашите мисии, като медиа. Да разтваряме кръгозора. Това е нашият малък и скромен опит да правим нашата държава по-добра!
А също и нашия град. Ние сме израстнали по улиците на София и не мога да ви опиша, с какво удоволствие сега, 20 години по-късно лепим по улиците, по които тогава пишехме ‘Venom’ с маркер - плакати, на които пише The Exploited или Ministry. Е вярно е, че до тях отново се появиха афиши на Георги Христов, Веско Маринов, Ритон и така нататък, но няма как!
В началото на седмицата, радио Тангра Мега Рок се разголи, чрез един блиц в международното списание за 2008 - FHM.
Новини
- Нашите SMOKEY MOUNTAIN RIVER BAND говорят за първия си албум
- Зверски ДЕТ МЕТЪЛ с 4 български групи тази вечер в 'GRINDHOUSE'
- Три наши банди преди INTEGRITY на концерта на 24 ноември в София
- ДНЕС в предаването 'BRAZZ JAMBOREE' на ВИЛИ СТОЯНОВ от 14:00
- Новото парче на MACHINE HEAD с КРИСТИНА от LACUNA COIL
реклама
Tangra Top 40
- 1The Emptiness Machine
LINKIN PARK - 2A Fragile Thing
THE CURE - 3Going Far Away
SMOKEY MOUNTAIN RIVER BAND - 4The List
ALI - 5Бог за ден
ЦАР ПЛЪХ