„Работя най-добре под напрежение – то е моето гориво.“
В навечерието на официалната премиера на новия, 10-и по ред студиен албум на немските траш метъл ветерани Destruction, озаглавен „D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.“ и насрочен за издаване в родината на триото на 29 август 2008 г., имаме удоволствието да ви предложим всички подробности за диска, разкрити лично от фронтмена и идеолог на групата, хер Марсел Ширмер, по-известен с краткия си и ясен псевдоним Шмийр…
Васил Върбанов: Здрасти, Шмийр! Как си?
Шмийр: Чудесно! Подготвям се за фестивала във Вакен този уикенд, където ще свиря с проекта си Headhunter.
В. В.: Това е добре, но поводът да си говорим с теб е Destruction. Разкажи ни всичко за „D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.“!
Ш.: Това е нещо като юбилеен албум, затова трябваше да се получи специален. Поканихме няколко наши приятели, сред които Джеф Уотърс от Annihilator, Вини Мур от UFO и Гари Холт от Exodus, да посвирят в записите, така че имаме интересни гост-участия. Искахме и звукът да е на ниво, затова решихме отново да поверим продуцирането на Якоб Хансен и мисля, че идеята се оказа страхотна – никога не сме звучали по-добре! Що се отнася до самите песни в диска, като че ли се получи приятна смесица от типичния ни стар стил и някои нови похвати, т.е. успяхме да направим албума доста разнообразен. Напрежението покрай записите бе голямо, но засега реакциите на феновете са само положителни, така че сме доволни.
В. В.: Спомена напрежение. Какво го породи?
Ш.: Е, винаги има напрежение при записите на албум. То е важна част от цялостния процес. Лично аз работя най-добре под напрежение – то е моето гориво. Важно е винаги да има определено количество положително напрежение.
В. В.: Фактът, че и Headhunter отново са активни, дава ли ти нещо повече от напрежение? В някои специализирани книги наричат това раздвояване шизофрения…
Ш.: Ха-ха, не, Headhunter е по-скоро хоби, с което не изпитвам никакво напрежение – просто правим това, което ни харесва, а е и приятно от време на време да посвириш малко праволинеен хеви метъл. Беше забавно да записваме албума на Headhunter – купонът в студиото не спираше и донякъде ме върна в доброто старо време. Работата успя да открие и нови хоризонти пред мен, което, от своя страна, ми помогна доста при създаването на новия диск на Destruction. Бих казал, че Headhunter разкрива кротката ми страна, а Destruction извиква на преден план яростната ми половина.
В. В.: „D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.“ ще излезе след около месец, на 29 август. Какво ще правите с Destruction дотогава?
Ш.: Даваме интервюта като луди, имаме и някои потвърдени участия на фестивали в Англия, Германия, Испания… Ще сме плътно заети до премиерата, след което започваме да се готвим за световно турне, което започва през ноември.
В. В.: Някъде четох, че предстоящото ви участие на британския Bloodstock Open Air ще бъде първият ви концерт в Англия?
Ш.: Не, не, не, не, не, не, не… Първо фестивално участие – да, но не и първи концерт. Ето само преди няколко месеца бяхме на турне там. Били сме в Англия няколко пъти, но пазарът е труден, затова обикновено се ограничаваме с по един концерт в Лондон, Ирландия и Шотландия и дотам. Просто в момента най-модерните групи в цяла Англия не са европейските, а американските.
В. В.: А защо досега не сте участвали на фестивали на Острова?
Ш.: Защото нямаха фестивал като Bloodstock. Имаше Download, където обаче канят само комерсиални изпълнители, а не ъндърграунд групи като нас. Реално погледнато, Bloodstock е първият истински ъндърграунд фестивал в Англия от дълго време насам.
В. В.: Преди година, когато отново си говорихме с теб, обеща, че ще видим Destruction отново в България. Това обаче не се случи…
Ш.: Е, нали свирихме в Каварна?
В. В.: Опасявам се, че въпросният ни разговор се проведе веднага след участието ви в Каварна…
Ш.: Така ли? Да, вярно, а след това започнахме да работим по новия албум… Трябва да разберете нещо. Хората си мислят, че мога просто да се вдигна и да отида да свиря някъде. Това не е така. Нека веднъж завинаги стане ясно, че трябва да получим покана от местен организатор на концерти. Ако няма предложение от България, няма как да дойдем. Наистина искам отново да свиря в София, тъй като предишният ни концерт там бе страхотен. Двете ни шоута в Каварна също се получиха добре. Надявам се да се върнем, но истината е, че нищо не зависи от нас. Предстои ни голямо турне през есента и зимата, така че ако искате да ни видите на живо, накарайте местните промоутъри да се събудят и да ни поканят!
В. В.: Добре, да се върнем на темата за новия ви албум. Как протекоха записите за „D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.“?
Ш.: Обикновено правим демо, после записваме първо барабаните, а след това китарите и баса. Винаги е добре да се свири заедно и в студиото, за да докараме онова усещане от изявите ни на живо, но ако искаш албумът ти да се получи стегнат, е добре да добавиш китарите и баса накрая. Иначе използваме нашата концерта техника, без ефекти и пр. – само стопроцентова жива сила.
В. В.: Първият ви и последен засега концерт в София бе преди около 4-5 години. Имайки предвид колко бързо се променя светът напоследък, до каква степен ти самият си се променил в сравнение с тогава?
Ш.: Фактът, че светът се променя бързо, не означава, че става по-добър… Лично според мен всичко върви от лошо към по-лошо. Погледнете света! Виждам как богатите стават по-богати, бедните обедняват още повече, а средната класа умира. Дори и в богати страни като Германия имаме сериозни проблеми – работници, издържащи семейства, вече не могат да преживяват нормално от заплатите си… Ситуацията е адски шибана, тъй като всичките тези технологии и бързи промени в глобален аспект разрушават планетата ни. Това е и основната идея, залегнала в текстовете в „D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.“ – искаме да извлечем максимална изгода от всичко, но самото ни поведение ни кара да изглеждаме като пещерни хора. В съвременния свят има прекалено много завист и злоба…
В. В.: Последен въпрос: Защо решихте да изпишете заглавието на новия ви албум като абревиатура?
Ш.: Както казах, искахме албумът да е специален, затова развихме и тази концепция – заглавията на отделните песни да образуват името на диска. Освен това, всяка следваща песен добавя по нещо към цялостната идея за деволюцията. Лично за мен това си е доста специално, а е и трудно за постигане, най-вече заради ограниченията, които си налагаш, особено при крайната подредба на песните – трябва да са само 10, колкото са буквите в заглавието на албума, а освен това първата трябва да започва с „D“, втората – с „E“ и т.н. Наричаме го акростих.
Песните в „D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.“:
01. „D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.“
02. „Elevator to Hell“
03. „Vicious Circle – The Seven Deadly Sins“
04. „Offenders of the Throne“
05. „Last Desperate Scream“
06. „Urge (The Greed of Gain)“
07. „The Violation of Morality“
08. „Inner Indulgence“
09. „Odyssey of Frustration“
10. „No One Shall Survive“
Права: Тангра Мега Рок