Идеята на местното правителство е да се събира допълнителна, фиксирана годишна такса от интернет потребителите, срещу която те ще могат да споделят легално музика, колкото си искат. Предвижда се сключване на споразумение с големите звукозаписни компании.
Ман, който е част от Британските острови (виж картата долу) е с население от 80 000 души и е наричан ‘Данъчeн Рай’.
Според министър Рон Бери, отговарящ за вътрешните инвестиции: “Не бихме предприели тези действия, ако не смятахме, че ще получим подкрепа от звукозаписната индустрия. Това е основното. До момента ни оказаха голяма помощ.”
И допълва: “В крайна сметка, не можем да спрем пиратството, затова нека свикнем с това.”
Голяма част от хората в технологичния бизнес и звукозаписната индустрия обаче са скептични относно подобна такса, наложена от правителството.
Ако има система за абонамент по желание, ще бъде стимулирано създаването на нови услуги – доставчиците на P2P услуги ще се конкурират за парите на клиентите.
Подобна доброволна схема се очаква да бъде обявена до няколко седмици от водещ британски интернет доставчик.
Когато има задължителна лицензна такса, интернет доставчиците няма да имат стимули да следят споделянето на музика или да се диференцират – всеки ще може да предлага всичко.
От друга страна, лейбълите се опасяват, че колективните договори ще свалят много отчисленията за музикални права.
Една голяма музикална компания може да събере много по-големи суми от сключването на директни сделки за лиценз с British Telecom или Sky, отколкото при колективните сделки.
А неотдавнашно проучване показва, че 81% от потребителите вероятно не трябва да бъдат считани за “разпространители на музика”, така че биха възроптали срещу подобна такса.
Иронията е, че именно остров Ман предлага задължителна такса. Там няма корпоративен данък и данък върху капиталовите приходи, а данъкът върху доходите е 10%. Сектори със стратегическо значение – включително киното и риболовът – се облагат с 0%.