This is THE LUMINEERS week on radio TANGRA MEGA ROCK!
The American indie folk band has just released its fifth studio album 'Automatic' through Dualtone Records.
The album was produced by David Baron, who produced the Lumineers' previous studio album, Brightside (2022).
DISCOGRAPHY:
- The Lumineers (2012) - Cleopatra (2016) - III (2019) - Brightside (2022) - Automatic (2025)
MILA STNV talks about her meeting DAVID FRICKE
Митичният ДЕЙВИД ФРИК,дългогодишният редактор на Rolling Stone беше за няколко дни в София.
Той е автор на много забележителни текстове, направил е последното интервю на КЪРТ КОБЕЙН, например, а през последните години работи в сателитното радио Sirius XM, редом с ХАУЪРД СТЪРН и други знаменитости.
Близо до ФРИК в софийското му приключение се оказа нашата любима МИЛА ЕсТиЕнВи, която разказва впечатленията си в този къс текст:
„Бих искал да видя катедралата Св. Александър Невски“ – каза той часове след пристигането си. И в това негово желание нямаше никакъв религиозен нюанс. Сигурно зданието е първата забележителност, за която чужденците научават, идвайки в София. Казах му, че не е много близо – на поне 30 минути пеша от тук.
А той ме погледна с многозначителната си усмивка и каза „Обичам да ходя пеша. Все пак съм от Ню Йорк“. Сетих се, че времето и пространството са относителни величини и че той се забавлява на моя отговор така, както аз се засмях на жената от Пловдив, която ми каза, че Античният театър е твърде далеч, за да стигна до там пеша – на „поне 10 минути ходене“.
Дейвид Фрик е единствената легенда, която твърди, че не е легенда. „Аз просто върша своята работа“, казва той винаги, когато събеседникът му започне да прекалява със суперлативите. Без значение дали го адресира от сцената на музикална конференция или те поглежда в очите, докато пиете кафе „американо“.
Думите му са все така искрени, гласът му е все така плътен и спокоен, а погледът му – искрящ и категоричен. Лесно е да изглеждаш толкова убедително, когато си честен. Трудно е да си толкова скромен, когато текстовете и интервютата ти оставят толкова голям отпечатък върху музикалната индустрия, включително са катализатор за стотици хиляди продажби и преиздавания на рилийзи.
Дейвид Фрик пристигна за първи път в България по покана на организаторите на SoAlive Music Conference 2023. Приема предложението им без да се замисли, с единственото изискване да има няколко свободни дни тук, за да може да се запознае с града. Споделя, че в Източна Европа е бил
за последен път малко преди падането на берлинската стена, по време на турнето на Йоко Оно и е безкрайно любопитен към развитието на тази част от света след промените.
Още в началото на разговорите ни разбрах, че този висок човек от Ню Йорк е достатъчно интелигентен, ерудиран и емпатичен, за да разбира фината разлика в емоцията, с която хората от България са възприемали и пеели песента ‘Imagine’ през 80-те години, в сравнение с хората във Великобритания или САЩ по същото време. Един човек от Ню Йорк, живял в неповторимите и толкова емблематични години за рок музиката, приема поканата за участие в конференция на Балканите с най-искреното удоволствие от това „да бъде полезен“, както самият той казва.
Разбира се, молбата му да прекара няколко дни наоколо е уважена, а въпросът е къде ще отиде и какво ще види. Трябва да си напълно откачен, ако ти хрумне да заведеш Дейвид Фрик на традиционна битова кръчма, за да слуша фолклор и да яде капама. Макар, че той е достатъчно широко скроен, за да го
преглътне и да ти благодари. Той търси духът и нюансите на града и приема всичко с отворено съзнание, без да съди и да категоризира. Казва, че хората могат да са неизчерпаем извор на интересни истории, вдъхновение и информация и това се отнася също и за неговата работа.
Твърди, че може да вземе интервю от Кийт Ричърдс и днес, и след една година, и че резултатът ще бъде все така интересен. Защото светът се върти и се променя постоянно, а с него и ние – хората, както самият той казва.
Светът се върти, а с него и Дейвид Фрик, който никога не спира. След 30-годишната си практика като редактор в списание Rolling Stone, днес работи като фрийлансър и радиоводещ в огромната сателитна радиоплатформа Sirius XM. Създава авторско съдържание, в което обединява своята музикална
култура и богатия си опит в създаването на интересни разговори с хората.
Един от първите му въпроси тук беше къде може да намери добри магазини за плочи. Аз се сетих за един единствен. На следващия ден се оказа, че той вече е обиколил пет, отбелязани прилежно върху хартиената карта на София. Той е човек, който си служи еднакво добре както със смартфон, така и с тефтер и
химикалка. Бележникът му е винаги на разположение във вътрешния джоб на сакото, в случай, че съвременните технологии се сринат внезапно. Беше успял да се разходи и до Женския пазар, откъдето беше купил подарък на своята съпруга.
Междувременно е навъртял и няколко десетки километри с нашия стар познат Емил Джасим, който му е подарил урок по история на България. Самият Дейвид спомена с шеговитата си усмивка, че след този ден познава доста от пластовете на времето, оставили отпечатък по нашите земи. Дали е запомнил нещо от лекцията не знам, но със сигурност ще запомни София като града, в който за първи път дава автограф, само защото са го „давали по телевизията“. Горкият Дейвид – по настояване на жената е трябвало да се подпише върху детска книжка за оцветяване, предвид липсата на други варианти. А това е запомнящо се!
Прекараното време с Дейвид Фрик е най-доброто упражнение по слушане. Не защото той говори много. А защото всичко, което казва е смислено, интересно и искрено. Въпреки безкрайната му любезност, всяко съмнение за неискреност се изпарява секунди, след като разговорът започне. Загрижен е за света, за хората, за знанието и за новото поколение. Отворен е за разговор с всеки, който има какво да попита и определя преживяването си по време на конференцията като „доста интензивно“.
Наистина, хората жадуваха да поговорят с него след края на панела му. И той не отказа на никого. По време на своето участие той разказа малко позната история, около една от най-широко обсъжданите теми, свързани с името му – легендарното последно интервю на Кърт Кобейн, което Дейвид Фрик записва броени месеци, преди вокалистът на NIRVANA да отнеме живота си.
Дейвид разказа как през 2015 се среща с дъщерята на Кобейн – Франсис Бийн с уговорка за интервю. По средата на разговора им той споменава, че касетъчният диктофон, с който записва в момента е същият, с който е записал и последното интервю на баща ѝ. Реакцията ѝ е съвсем очаквано емоционална, а години след това Дейвид си спомня за този момент и го определя като възможност за Франсис Бийн да осъществи връзка с Кърт Кобейн.
През цялото време, докато беше в София, Дейвид Фрик не се умори да бъде любопитен към града. Ние успяхме да му покажем няколко любими наши места, едно от които е задължителен спот за всеки рок фен – магазина на ДИДО ПЕШЕВ – единственият български художник, одобрен да изработи официални плакати за Metallica, Gojira и други. Успяхме да изпием по нещо неделно-следобедно в К.Е.В.А. и да послушаме фонтаните пред Народния театър. И докато през целия този уикенд в Ню Йорк е валял дъжд, в София Дейвид Фрик се радваше на октомврийското слънце и на възможността да среща нови хора и да бъде на нови места.
А ние се радвахме на шанса да прекараме ценни моменти с човек като него. Не му показахме всичко от туристическата София, но се радвам, че успяхме да му покажем нашата София – такава каквато ние я познаваме и обичаме през по-голямата част от времето. Мисля, че му хареса – обеща да върне жеста в Ню Йорк.