This is THE LUMINEERS week on radio TANGRA MEGA ROCK!
The American indie folk band has just released its fifth studio album 'Automatic' through Dualtone Records.
The album was produced by David Baron, who produced the Lumineers' previous studio album, Brightside (2022).
DISCOGRAPHY:
- The Lumineers (2012) - Cleopatra (2016) - III (2019) - Brightside (2022) - Automatic (2025)
DEEP PURPLE live in Sofia
DEEP PURPLE
Monster Truck
14 май 2017, Арена Армеец, София
текст: Мони Панчев, снимки: Орлин Николов
Неделя сутрин – всички медии говорят за музика, конкурси и класации. За няколко хиляди българи, обаче, музикалната тема ще продължи и до късно през нощта. Те имат среща с една група, която няма нужда от конкурси. Гласуването за нея е приключило още преди десетилетия и тя е заела подобаващото й се място.
Прекрасна пролетна София, най-голямата ни зала, Арена Армеец, е препълнена с хора. Започва концертът на DEEP PURPLE, част от турнето им ‘The Long Goodbye’, стартирало предишния ден в Румъния.
Перфектна организация, охрана, полиция – всичко е налице, за да се отдадеш пълноценно на това, за което си отишъл. Предвид че публиката е от наистина всякаква възраст, очевидно и очакванията са различни. От първа среща с тази музика (освен многото малки деца има и поне едно бебе), през младежи, отдаващи дължимото на класиката в рока, до мнозина от поколението „нито ще забравим, нито ще простим“, което би искало много неща да не са му се случвали, но не си дава музиката от младостта. Дрес-кодът на събитието е спазен, рок братството е в отлично настроение, атмосферата е ведра, празникът вече е започнал.
Преди да продължим – вижте тази рисунка на автора от неговото детство – ‘Когато си на 13 и нямаш снимка на групата, ги прерисуваш.“
Да се върнем към повода: последният албум на DEEP PURPLE – ‘inFinite’, в подкрепа на който е това турне, излезе преди няколко дни. Продуцентът Боб Езрин го забави с два месеца, за да доизпипа нещата по звука, явно готвейки поредния триумф на DEEP PURPLE. Той успява да обедини в студиото талантите и на петимата членове, които (без Иън Пейс) през последните години се занимават предимно със солови проекти.
Вероятно това е последният албум на групата, който е чудесно съчетание на сила и мощ с изящество и фантазия. Водещ инструмент като че ли е органът на Дон Еъри, отпратка към годините, когато настроението на групата задаваше великият Джон Лорд. Едно завръщане към корените, към времето на Mark ІІ; плътен, тежък звук, искрено и качествено направен запис.
Изненадващо или не, албумът за броени дни се превърна в нещо като голямото завръщане на DEEP PURPLE. За тези, които искат класации: почти в цяла Европа е в първата петица, в Германия – на първо, в Англия – на шесто място (за първи път от 33 години), в Италия – на трето място (за първи път от 1973) и т.н. По информация на нашия колега Кирил Русев само преди няколко години в Германия DEEP PURPLE свирят в зали пред няколкостотин човека. За турнето ‘The Long Goodbye’, отново там, след няколко дни ще свирят в най-големите зали в градовете, където има обявени дати.
Но да се върнем в нашата зала. Подгряващата група MONSTER TRUCK са адски готини и не е лошо да се чуят по-внимателно. Никой не скучае, докато свирят, те – също. Завършват с благодарности и с въпроса: „Готови ли сте за DEEP PURPLE?“. Естествено – да!
След двайсетина минути: начало. Започват с хита си от новия албум – ‘Time for Bedlam’, в който има и неочаквани прийоми с използването на по-съвременни технически възможности. Мрачновато парче, на огромната видео стена зад групата, която подпомага шоуто, главите на „великолепната петорка“ са издялани в лед. Гилън се появи, облечен със златно сако – остави ни да се чудим какво има предвид с това. В средата на песента обаче, го съблече зад кулисите и до края на вечерта си беше с удобната му дънкова риза.
Апокалиптичното настроение приключи с без пауза появилото се ‘Fireball’. Докато осмислим колко добре го правят, движейки се по ръба на познатия вариант и тази нова интерпретация, изстрелват ‘Bloodsucker’ от ‘In Rock’. От ледената атмосфера в началото не е останала и следа. С това начало май искаха да ни кажат: „Това сме ние. Ние сме DEEP PURPLE.“.
Последва и четвърто парче без пауза, още едно любимо – ‘Strange Kind of Woman’. Един от славните моменти от историята на групата е записът на тази песен от концерта ‘Made in Japan’ – с прочутия „разговор“ или „дуел“ (както предпочитате) между гласа на Гилън и китарата на Ричи Блекмор. Това, което видяхме по този повод в София, не можеше да бъде изиграно по-добре. С отлично настроение Гилън наистина размени няколко думи с китариста, „намигвайки“ на феновете. Който знаеше за какво става дума, го разбра и оцени подобаващо.
След такова начало на концерта е време да си кажем, че разговорите за това, че Дон Еъри не е Джон Лорд, че Морз не е Блекмор, а гласът на Гилън не е същият като едно време, са всъщност опити за принизяване на тази велика група и би трябвало още преди години подобни „страсти“ да са притихнали. Защото става въпрос за музика.
Последва „Здравейте, как сте“. Публиката вече беше повече от доволна. Гилън каза, че понякога звучат и фънки & джази , след което изсвириха още едно парче от новия албум – ‘Johnny’s Band’, в което става дума за пътя към успеха на една измислена група. Освен него от ‘inFinite’ по-нататък през вечерта предложиха и още две песни – ‘The Surprising’ и ‘Birds of Prey’.
‘The Surprising’ е истинско музикално приключение, започващо с мистично интро на клавишните, последвано от красива мелодия с откровен текст, яростна средна част, страхотни ударни и т.н. Напомня за епичните балади като ‘When a Blind Man Cries’ и дори ‘Child in Time’.
В ‘Birds of Prey’, освен всички достойнства на парчето, Стийв Морз задава тон на цялата композиция, а финалното му китарно соло е от най-добрите неща в жанра.
Изпълнението на ‘Lazy’, може би по чисто сантиментални причини, лично за мен бе едно от най-паметните за вечерта. Страшен орган, страхотна китара, отново играта на Морз върху оригинала и собствената му интерпретация, и да – Гилън свири на хармоника. Спомних си как през 70-те години съм ходил на концерт на Лили Иванова, само за да гледам нейната група Маковете, тогава с китарист Личо Стоунса; по традиция те свиреха три парчета, преди да започне концерта, едно от които беше именно ‘Lazy’, и се ходеше да се гледа как Личо Стоунса свири с китарата на гърба, след което се изнасяш…
‘Hell to Pay’ бе много добре прието от публиката, а и групата го изпълни с видимо удоволствие.
Последва соло на един от героите на вечерта Дон Еъри, в което той по традиция винаги вплита нещо познато за местната публика – за нас беше подготвил откъс от химна и фолклорни мелодии. Ако обичате свиренето на клавишни, Дон Еъри е вашият човек. Гениално добър.
В края на концерта, преди бисовете, отново последва изключително силна серия – три от нещата, заради които DEEP PURPLE пълнят арени: ‘Perfect Strangers’, което публиката изпя от начало до края, адски добро изпълнение на ‘Space Truckin” (особено подходящи бяха снимките на небесни мъглявини, които се прожектираха на видео стената) и – разбира се – ‘Smoke on the Water’. През цялото време и петимата бяха в отлично разположение на духа, личеше си по израженията им в едър план на видео стената и по реакциите им на реакциите на залата.
Бисовете. Леко инструментално, ала Booker T. & the M.G.’s, и – буум! – ‘Hush’. Групата ни напомни, че славата ги споходи още през 60-те години. Нямаше човек в залата, който да не пееше с тях. Последвалото соло на бас на Роджър Гловър бе съвсем на място – точно така трябва да звучат солата на бас. А финалът – ‘Black Night’, за такива парчета трябва да си бил там и да си се кефил, не може да се опише.
Изобщо не е ясно този концерт изпращане ли беше или завръщане. Първият концерт на DEEP PURPLE в София през 1998 беше като посрещане у дома, а този по нищо не приличаше на прощаване. Изпращане или завръщане? Да оставим на философите да гадаят, за нас остава музиката.
Последната снимка е на КОКО СТОЙНОВ – от трибуните…