„Искаме да свирим добър метъл с траш привкус, но не и да звучим като някоя група от 80-те!“
Наследниците на британските метълкор зверове Stampin’ Ground, Romeo Must Die, ще издадат дебютното си ЕР, озаглавено „Defined by Enemies“, на 17 март 2008 г. Това бе и поводът да се свържем с вокалиста Адам Фрейкс-Сайм…
Васил Върбанов: Добър вечер, Адам! Как си?
Адам Фрейкс-Сайм: Чудесно, а ти?
В. В.: Прекрасно! Да започнем с първия въпрос – какво точно се случи със Stampin’ Ground?
A. Ф.-С.: Бяхме заедно в продължение на 11 години и постигнахме повече, отколкото бяхме мечтали. В един момент някои момчета от групата поискаха да успокоят топката и да създадат семейства, но не и аз и басистът ни Бен Фрост – двамата имахме желание да продължим напред. Първоначално мислехме да вземем други музиканти в Stampin’ Ground, но след това преценихме, че може би ще е най-добре да сформираме изцяло нова група. Така и сторихме.
В. В.: Би ли представил и останалите музиканти в Romeo Must Die?
A. Ф.-С.: Основните хора в групата сме аз и Бен на баса, но имаме и три млади попълнения, които са зверски надъхани да свирят (китаристите Пол Флетчър и Сам Доукинс и барабанистът Том Уинч). Писането на песни върви бързо и лесно с тях – дори успяхме да запишем дебютното си EP, „Defined by Enemies“, което ще бъде издадено в Англия на 17 март.
В. В.: Разкажи ни повече за концертната ви дейност.
A. Ф.-С.: Наскоро завършихме едно британско турне заедно с Evile, Sanctity и холандците Textures. Публиката ни прие възторжено и… Беше страхотно! Сега нямаме търпение да дойдем да свирим в България, Румъния и Гърция – сигурен съм, че ще бъде едно незабравимо приключение. Вашата част на света ни бе любима и навремето, със Stampin’ Ground.
В. В.: Макар вече да трупаш слава с Romeo Must Die, едва ли ще успееш да се спасиш от хорските подмятания, че това всъщност е продължение на Stampin’ Ground… Притеснява ли те този факт?
A. Ф.-С.: Не. Изключително горд съм с всичко, което постигнахме със Stampin’ Ground. Положението няма нищо общо с DevilDriver, например, където пее онзи пич, който беше в Coal Chamber – DevilDriver е страхотна група, но би трябвало да се срамува от Coal Chamber… защото бяха отвратителни! При мен обаче не е така – гордея се с миналото си със Stampin’ Ground и не бих променил нищо от него.
В. В.: По какво се различават Romeo Must Die и Stampin’ Ground в чисто музикално отношение, лично според теб?
A. Ф.-С.: Първо, двама от членовете на Stampin’ Ground бяха закърмени с пънк рока от началото на 80-те, затова и ранните ни издания бяха силно повлияни от тази сцена – чист хардкор с малко метъл тук-там. Към края нещата се промениха – аз съм доста по-млад и израснах с Metallica и Pantera. Китаристите в Romeo Must Die са още по-млади, на 20-21 години, така че влиянията ни са доста различни. Освен това, Stampin’ Ground бе стопроцентова концертна група, докато Romeo Must Die, макар тази характеристика отново да фигурира, е и банда, чиито песни хората могат да слушат и у дома, а не само да дивеят на концертите ни.
В. В.: Все пак, слушайки „Defined by Enemies“, стигам до извода, че траш елементите в музиката ви са доста по-малко, отколкото при Evile и Sanctity, например. Всъщност, парчетата на Romeo Must Die ми напомнят доста на Stampin’ Ground…
A. Ф.-С.: Виж, харесвам групите, които спомена, но лично за мен цялата тази ретро мания е най-голямата тъпотия на света… Защо да се връщам назад във времето? Човек винаги трябва да се опитва да вкарва нещо свежо в музиката си и ние правим точно това. Да, искам да свиря добър метъл с траш привкус, но не и да звуча като някоя група от 80-те. Харесвам бандите от 80-те, но мисля, че е по-добре не да се мъчим да ги копираме, а да гледаме напред и да направим всичко възможно да създадем и наложим собствено звучене. Ако съм хлапе и разбера, че Romeo Must Die са направили албум, звучащ едно към едно като Exodus, ще предпочета да отида да видя и чуя оригинала. Искам хората да идват на концертите ни с ясното съзнание, че пред тях са Romeo Must Die, а не някоя посредствена версия на бандите от сцена, съществувала преди 20 години. Искаме да бъдем в крак с времето.
В. В.: А защо се кръстихте Romeo Must Die – заради едноименния филм („Ромео трябва да умре“) или по друга причина?
A. Ф.-С.: Разбира се, знаех, че има филм с такова заглавие, но не съм го гледал, тъй като мразя филми с кунг фу! Смисълът при нас е друг. Ако погледнеш съвременното общество, всички са обсебени от манията за имиджа си, непрекъснато следят какво правят знаменитостите и т.н. – така и не можах да проумея причините за това. Исках да създадем образ, който някога също е бил такъв, но впоследствие се е осъзнал и се е откъснал от всичко, което тази култура може да му предложи – именно това е нашият Ромео. Това, което ни липсваше в Stampin’ Ground, бе подобен герой – нали знаете, като Еди при Iron Maiden и т.н. Знам, че е детинско, но въпреки това ми се искаше да имаме нещо такова в Romeo Must Die.
Права: Тангра Мега Рок