„Били сме отговорни за бума на раждаемостта през 1985 г.! Заради „Still Loving You“!“
Тангра Мега Рок успя да проведе обстоен приятелски разговор с 58-годишния основател и соло китарист на немските хард рок ветерани Scorpions, хер Рудолф Шенкер, по случай 40-ия юбилей от създаването на групата…
Васил Върбанов: Как си, Рудолф?
Рудолф Шенкер: Фантастично! В студио сме и записваме нов албум. Освен това съм щастлив, че излезе наша тройна компилация, „The Platinum Collection“ – надявам се да ви хареса!
В. В.: Обикновено групите издават подобни „платинени колекции“ в два случая – или когато слагат край на кариерата си, или ако са решили да поставят ново начало. Какъв е случаят при вас?
Р. Ш.: Като влизане в бокса по време на състезание от Формула 1 – караш обиколка след обиколка и в един момент спираш, за да смениш гумите и да заредиш с ново гориво. Такъв е случаят и при нас – просто спираме, за да хвърлим поглед назад и да направим равносметка на изминатия път, след което продължаваме напред.
Scorpions навършиха 40 години. Основах групата през 1966… всъщност, през 1965 г., но тогава нямаше име, а през 66-а реших да я кръстя Scorpions, тъй като думата бе разбираема и еднозначна във всяка част на света. Беше добро начало – хората в Германия запомниха името ни, постепенно започнахме да градим кариерата си, да правим концерти и в чужбина, записахме доста албуми… Наскоро, хвърляйки поглед назад, си казах: „О, мама миа, имаме толкова много песни!“, а звукозаписната ни компания даде идеята за издаването на колекция по случай 40-ия ни юбилей. През 70-те години имахме не малко проблеми по отношение на сборните албуми, тъй като лейбълите се надпреварваха да издават компилации, които не ни харесваха особено. Сега, обаче, с тази тройна платинена колекция, нещата са наред – и подборът на песните, и обложката, и книжката към дисковете са добри.
В. В.: Изчислявали ли сте колко време ще отнеме на човек да изслуша всичко, записано от вас от 60-те години досега?
Р. Ш.: Не знам, но подозирам, че щом ми задаваш този въпрос, значи отговорът вече ти е известен…?
В. В.: Честно казано – не.
Р. Ш.: Всъщност, идеята никак не е лоша – ще накарам секретарката ми да изчисли пълното времетраене на песните ни и когато дойдем отново в България, ще ти кажа.
В. В.: През последните 40 години немската сцена се е променила и развила неимоверно много. Коя е любимата ти съвременна германска група?
Р. Ш.: Rammstein. Имат уникално тежко звучене и използват вокалите по блестящ начин – нямам предвид текстовете, а самото пеене, което в техния случай си е още един инструмент, ако ме разбираш. Освен това, музиката и най-вече концертните им изпълнения са толкова грандиозни, че лесно можем да си обясним защо имат такъв успех.
В. В.: Между другото, имайки предвид, че Rammstein са от бившата ГДР, усеща ли все все още някакво разделение между Източна и Западна Германия?
Р. Ш.: Лично за мен въпросното разделение е забравено отдавна. Винаги, още от самото си раждане, съм се стараел да мисля глобално и никога не съм разбирал как може хората да водят войни и да се избиват, само защото са от различни държави… Не ме интересува откъде е човек, а какъв е, каква е душата му. Мисля, че все повече немци мислят по същия начин.
В. В.: Последен въпрос. Scorpions са известни не само с рок парчетата си, но и с чудесните си балади. Ти самият коя от двете линии предпочиташ?
Р. Ш.: Аз съм рокаджия по душа, а и ако обърнете по-сериозно внимание на албумите ни, ще видите, че 80% от тях са пълни с рок парчета, а едва 20% – с балади. Разбира се, предпочитам рокаджийските ни песни – най-любима ми е „Rock You Like a Hurricane“ – но харесвам и балади като „Still Loving You“. Спомням си, че преди 7 години участвахме в едно популярно телевизионно предаване и водещият каза: „Хей, момчета, вие сте отговорни за бума на раждаемостта през 1985 г.!“ Започнахме да го питаме откъде накъде, а той отвърна: „Заради „Still Loving You“ – всички правеха любов на това парче!“ Може би именно заради песни като тази или „Wind of Change“, която написахме покрай Перестройката в бившия Съветски съюз, радиостанциите в Европа въртят предимно баладите ни. В Америка, обаче, нещата стоят различно – там се скъсват да пускат по-рокаджийските ни неща от сорта на „Rock You Like a Hurricane“, „The Zoo“, „No One Like You“ и т.н., и т.н., и т.н… Накратко – определено съм рокаджия, но съм и доста сантментален.
Права: Тангра Мега Рок