Дейвид Клейтън-Томас, незабравимият глас на BLOOD, SWEAT & TEARS е починал на 84-годишна възраст в болница в Торонто в сряда.
Точната причината за смъртта му не се съобщава.
Той се присъединява към BLOOD, SWEAT & TEARS през 1968, за да се превърне в основна фигура в групата и да изпее хитове като ‘You’ve Made Me So Very Happy’ и ‘And When I Die’, както и написания от самия него ‘Spinning Wheel’.
През 1970 BLOOD, SWEAT & TEARS се оказват първата рок група, пробила Желязната завеса, като правят турне в Източна Европа по искане на Държавния департамент на САЩ.
Излезлият през 2023 документален филм ‘What the Hell Happened to Blood, Sweat & Tears’ разкри, че администрацията на Никсън е поставила на групата ултиматум да изнесат тези концерти в замяна на издаване на разрешително за постоянно пребиваване в САЩ на Клейтън-Томас, който е канадски гражданин. В противен случай той е щял да бъде принуден да напусне страната.
Съвместната работа с властите предизвиква негативен отзвук, особено сред яростните антивоенни активисти.
Клейтън-Томас напуска групата през 1972, като официалната причина е „изтощение от безкрайните концертни турнета„. Скоро след това той се връща в музиката, за да издаде множество солови албуми, преди да се завърне в BLOOD, SWEAT & TEARS в началото на 80-те години на миналия век.